GLASS & CERAMICS / Glass / Carafe 5806055
*
nr 580 6055
Elis Bergh
(1881-1954), Sverige
Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm,
CARAFE, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
Elis Bergh, Swedish designer, born 1881, dead 1954.
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:34:05
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 13:58:59
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3004 CHAMPAGNE GLAS..
4 pcs, "Gripsholm", Reijmyre Glasbruk. Diameter: 6..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:36
-
3285 CHAMPAGNE GLAS..
5 pcs, Anne Nilsson (b. 1953), Sweden. Orrefors Gl..//
Present: SEK 2800
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:08
-
3110 GLASS
3 pcs, Fotbolls VM, 1958. Height: 11, 5 cm,
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:15
-
3063 GLASS
6 st med silverfot, Göthlin, 1960. Height: 11 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:25
-
3195 GLASS
9 pcs, Ebba von Wachenfeldt (b. 1959), Sweden. Hei..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:22
-
9216 SET OF GLASS
50 del ca, Boda, "Clayton", including rödvin & cha..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:22
*
Elis Bergh
Elis Bergh, Swedish designer, born 1881, dead 1954.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6055
Elis Bergh
(1881-1954), Sverige
Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm,
CARAFE, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
Elis Bergh, Swedish designer, born 1881, dead 1954.
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
27/4 13:58:59 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3004 CHAMPAGNE GLAS..
4 pcs, "Gripsholm", Reijmyre Glasbruk. Diameter: 6..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:36 -
3285 CHAMPAGNE GLAS..
5 pcs, Anne Nilsson (b. 1953), Sweden. Orrefors Gl..//
Present: SEK 2800
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:08 -
3110 GLASS
3 pcs, Fotbolls VM, 1958. Height: 11, 5 cm,
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:15
-
3063 GLASS
6 st med silverfot, Göthlin, 1960. Height: 11 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:25 -
3195 GLASS
9 pcs, Ebba von Wachenfeldt (b. 1959), Sweden. Hei..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 19:22 -
9216 SET OF GLASS
50 del ca, Boda, "Clayton", including rödvin & cha..//
Auction ends
tomorrow
3 juni at 20:22